A- A A+

Nauka programowania

Zakończył się pierwszy rok realizacji projektu „Pilotażowe wdrożenia programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach”, zaproponowanego chętnym szkołom przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Objął on w naszym Gimnazjum dwie klasy pierwsze 1a i 1e. Został przygotowany autorski program innowacji pedagogicznej pt. "Nauka programowania na lekcjach informatyki, zajęciach technicznych i zajęciach pozalekcyjnych  w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach". Jego realizacja została zaplanowana na trzy lata.

Miedzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr" Uczestnicy projektu "Mistrzowie Kodowania"

W pierwszym roku podczas zajęć "Mistrzowie Kodowania" uczniowie zdobywali podstawy programowania w środowisku graficznym Scratch tworząc gry, quizy i programy użytkowe. Na lekcjach informatyki zapoznali się z pojeciem algorytmu, różnymi sposobami zapisu, przykładami algorytmów sortujących i podstawami programowania w języku tekstowym na przykładzie C++. Chętni uczniowie, którzy chcieli poszerzyć wiedzę z programowania w języku tekstowym, uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych realizowanych w oparciu o platformę "Akademia Sukcesu" przygotowaną przez Stowarzyszenia Talent. Gimnazjaliści wzięli udział w dwóch konkursach informatycznych:  w XI edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr oraz w zawodach zespołowych XI Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. W ramach zajęć technicznych uczniowie realizowali program z robotyki. Uczyli się programować różne typy robotów: Lego Mindstorms, Ozobot, Jimu i Edison.

Podczas zajęć technicznych z robotyki Uczniowie klasy 1a podczas zajęć pozalekcyjnych z programowania

W nastepnym roku na lekcjach informatyki uczniowie poszerzą wiedzę z programowania w języku tekstowym, a dla zainteresowanych nadal będzie prowadzone koło programowania w języku C++ i koło z robotyki.